Praktické tipy, jak natáhnout pletivo, aby vám plot sloužil dlouhá léta

Praktické tipy, jak natáhnout pletivo, aby vám plot sloužil dlouhá léta

Praktické tipy, jak natáhnout pletivo, aby vám plot sloužil dlouhá léta

27. 9. 2023

Postavit plot, který bude nejen dobře vypadat, ale i plnit svou funkci a také sloužit dlouhá léta, není úplně jednoduché. Bez přesného postupu se neobejdete. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak natáhnout pletivo a vybudovat drátěný plot, který bude kvalitně vypnutý, pevný a odolný.

Pokud zvažujete, čím oplotit svůj pozemek, je drátěný plot ze 4-hranného pleteného pletiva tím nejjednodušším řešením. Jeho instalace je rychlá, zvládnete ji hravě při troše šikovnosti sami, a navíc se jedná o jednu z nejlevnějších variant. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Jaké pletivo vybrat?

Než se pustíte do oplocování svého pozemku, je třeba vybrat vhodné pletivo. Nejběžněji používaným typem je poplastované pletivo s ocelovým pozinkovaným jádrem, které je stálé, odolává korozi a dobře odvádí vodu. Na výběr máte z několik různých průměrů drátu, které ovlivňují jak životnost pletiva, tak také jeho cenu. Obecně platí, že čím silnější drát, tím odolnější, proto nabízíme nejsilnější a nejpevnější pletiva na trhu.

V nabídce drátěných plotů pak najdete buď klasické čtyřhranné pletivo nebo bodově svařované nebo panelové oplocení. Samozřejmě nabízíme ibrány a branky, betonové podhrabové desky, doplňky (nářadí, příchytky, stínící sítě, atd...)

Bodově svařované pletivo vyniká svou pevností a dlouhou životností. Hodí se především tam, kde potřebujete opravdu pevné a spolehlivé

Pletivo s napínacím drátem nebo bez zapleteného napínacího drátu?

Často diskutovanou otázkou bývá, zda zvolit pletivo, které je již opatřeno vázacím drátem, nebo raději bez něj. Byť by se mohlo zdát, že je montáž pletiva s napínacím drátem jednodušší, opak je pravdou. Chcete-li zvolit snazší možnost instalace plotu, která umožní kvalitnější vypnutí, pak si rozhodně pořiďte zelené pletivo bez napínacího drátu. Nabízíme také pletivo bez zapl. nap. drátu v moderní barvě antracit RAL7016 ( tmavě šedá barva) nebo i jiné barvy, extra silné z drátu 3mm, na tenisové kurty, s jinými velikostmi ok, atd.... Stále populární je i zinkované pletivo, protože je pevné. Naopak na nějaké aplikace ( stavby, dočasné oplocení, lesní oplocenky, atd...) stačí pouze levné lesní pletivo.

Nepodceňte přípravu. Důkladná příprava je důležitá – a u stavby plotu to platí dvojnásob. Pokud se chystáte na oplocení nového pozemku, u kterého ještě nemáte zakotvené sloupky, budete si muset plot nejprve navrhnout:

    Vytyčte si pomocí kolíků a provázku, kudy plot povede (nezapomeňte při tom dodržovat zákonná ustanovení týkající se staveb).

    Rozvrhněte si umístění sloupků, které by od sebe měly být umístěny ve vzdálenosti 2,5metru( ideálně) až maximálně 3 metrů. Vždy nejprve umístěte počáteční a koncový (rohový) sloupek a mezi ně rozměřte vzdálenost zbývajících sloupků.

    Na místech, kde budou sloupky, vykopejte nebo vyvrtejte základovou díru, která by měla mít rozměry přibližně 30x30 cm do zámrzmé hloubky 80-90cm. Ustavení sloupku do země se obvykle provádí pouze do cca. půlky betonového balu, přičemž je třeba dbát na to, aby spodní držák pro napnutí drátu, byl po zabetonování do díry cca. 3-5cm nad zemí. Chcete-li si ušetřit práci, můžete k hloubení děr použít ruční bagrruční nebo motorový vrták.

    Do připravené díry nasypte do 1/3 až 1/2  její hloubky namíchaný beton a uhutněte. Na tento základ zabudujte první sloupek. Vezměte si k ruce vodováhu, sloupek důkladně vyrovnejte a následně upěchujte beton, kterým jste sloupek obsypali. Zkontrolujte, zda sloupek zůstal vyrovnán.

TIP! Pro betonování sloupků můžete zvolit buď směs hotového betonu, kterou pouze smícháte s vodou, nebo smíchejte v kolečku jeden díl cementu se šesti díly štěrkopísku a přidejte odpovídající množství vody.  Takto připravený první sloupek zajistěte boční vzpěrou. Ta se montuje do 2/3 výšky sloupku a měla by být umístěna po každých 25 metrech rovného úseku nebo rohu a konci plotu. Také na každém bránovém a brankovém sloupku. Vzpěry se montují na sloupky pomocí objímek.  Nyní můžete pokračovat s betonováním zbývajících sloupků. Po jejich dokončení nechte beton důkladně zatvrdnout (ideálně po dobu jednoho týdne), teprve pak se můžete pustit do natahování pletiva.


Jak natáhnout napínací drát?  Jakmile máte připravené sloupky, přichází na řadu napnutí napínacího drátu. Ten se uchycuje na dvou nebo třech místech dle výšky plotu. Při výšce plotu do jednoho metru stačí pouze horní a spodní napínací drát, u vyšších plotů je pak vhodné použít i středový. Horní napínací drát slouží jako hlavní nosný prvek celého pletiva a středový a spodní napínací drát pak jako opora. Napínací drát se upíná od počátečního po koncový sloupek, mezi kterými se nachází sloupky průběžné, jež vytváří několik plotových polí. Od počátečního po koncový sloupek použijte jeden kus drátu.

Napínací drát se uchycuje pomocí napínáků neboli ráčen, které se instalují na sloupky se vzpěrami. Jakmile připevníte napínáky na sloupky, vložíte do něj na počátečním a koncovém sloupku napínací drát a ručně jej co nejvíce vypnete. Přebytečný konec drátu můžete odstřihnout, a pak ještě drát dovypněte. Jakmile je drát dokonale vypnut, zafixujte jej do příchytek na průběžných sloupcích. Stejným postupem připevněte jak horní, tak středový i spodní napínací drát.


Jak natáhnout pletivo?  Pokud se vám podařilo vypnout napínací drát, můžete se pustit do natahování pletiva.    Nejprve jej rozviňte na rovném povrchu (postupujte opatrně, nepoužívejte hrubou sílu) a naměřte si potřebnou délku. Pletivo poté nahrubo navěste na napínací drát ob několik háčků. Na prvním sloupku přichyťte pletivo pomocí vázacího drátu, přičemž drát provlékejte jednotlivými oky pletiva a obtáčejte kolem sloupků. Než bude možné přichytit pletivo k poslednímu sloupku, je třeba jej co nejvíce ručně napnout. Jakmile budete mít pletivo důkladně vypnuté, přichyťte jej k hornímu a spodnímu napínacímu drátu háček po háčku. Ke středovému napínacímu drátu se pak pletivo připevňuje pomocí dalšího příslušenství, konkrétně pomocí vázacího drátu nebo spon VR.

Jak napojit role?  Pletivo bez napínacího drátu má velkou výhodu v tom, že jej můžete snadno rozpojit a napojit. Pro rozpojení pletiva stačí v požadovaném místě vyplést jeden svislý drát pletiva a rozdělit tak pletivo na dvě části. Opačným postupem pak zase spojíte pletivo k sobě, abyste dosáhli požadované délky.

Jak napnout svařované pletivo? Pokud jste se rozhodli použít svařované pletivo z důvodu větší odolnosti, nebudete potřebovat nosné napínací dráty – stačí jej připevnit ke klasickým kulatým sloupkům nebo sloupkům s prolisem. Roli pletiva si umístěte vedle prvního sloupku a rozviňte jej po celé délce. Přichyťte k prvnímu sloupku a následně jej fixujte pomocí vázacího drátu a příchytek (u klasických sloupků), nebo pomocí kleští a spon (u sloupků s prolisem). Pak už jen stačí pletivo vypnout pomocí krepovacích kleští.

Jak napnout pletivo s napínacím drátem? Pokud jste si zakoupili pletivo s napínacím drátem, budete postupovat obdobně jako u pletiva bez napínacího drátu. Rozdíl je pouze v tom, že navěšení a přichycení napínacího drátu probíhá současně s pletivem, neprovádíte jej tedy samostatně. Toto pletivo navíc nemusíte rozmotávat na zemi, stačí jej postavit k prvnímu sloupku, kde jej zafixujete, a poté rozvinete až k poslednímu sloupku.

Montážní návody na ostatní typy pletiv naleznete v záložkové liště DOKUMENTY u konkrétního pletiva. V záložkové liště jsou také videonávody, technické parmaetry, atesty, atd....

RADA NA ZÁVĚR: Při budování sloupků a natahování pletiva postupujte obezřetně, pečlivě a s rozmyslem. Jen správně namontovaný plot je zárukou jeho dlouhé životnosti, dobrého vzhledu a ochrany vašeho pozemku.


 
 
 

Souhlas s cookies

Pro co nejlepší zážitek z používání našeho webu od Vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies. Jsou to malé soubory, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web dále zlepšovat.